Hipertansiyon, genellikle tip 1, tip 2 ve gestasyonel diyabet başta olmak üzere diyabetes mellitus ile birlikte ortaya çıkar ve çalışmalar aralarında bağlantı olabileceğini göstermektedir. Hipertansiyon ve diyabet, obezite ve kardiyovasküler hastalığı içeren bir durum olan metabolik sendromun iki yönüdür. Hem hipertansiyon hem de diyabetin altta yatan ortak nedenleri olabilir ve bazı risk faktörlerini paylaşırlar.

Hipertansiyonun Belirtileri

 • Aşırı susuzluk
 • Sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Artan gece idrara çıkma
 • Zayıflık ve yorgunluk
 • Bulanık görme

Kişi ayrıca idrar yolu enfeksiyonları, pamukçuk ve üst solunum yolu enfeksiyonları dahil olmak üzere daha fazla enfeksiyona yakalanmaya başladığını fark edebilir.  Ayrıca yaraların ve enfeksiyonların iyileşmesinin daha uzun sürdüğünü fark edebilirler.

En Yaygın Şeker Hastalığı Türleri: Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet

Tip 1 diyabet genelde ergenlik döneminde baş gösterir. Semptomlar nispeten aniden veya birkaç hafta içinde ortaya çıkabilir. Diyabet tip 1, bağışıklık sistemi pankreastaki insülin üreten hücrelere saldırdığında meydana gelir. Tip 1 diyabetten kaçınmanın bir yolu yoktur.

Diğer yandan tip 2 diyabetin gelişmesi yıllar alabilir ve çoğu insan semptomları fark etmez. Birisi tipik olarak, bir taramaya katıldığında veya nöropati veya böbrek sorunları gibi komplikasyonlar ortaya çıktığında, pre-diyabet (gizli şeker) veya tip 2 diyabeti olduğunu öğrenir. Obezite gibi risk faktörleri varsa, 45 yaş üstü veya daha önceki herkes için tarama yapılması önerilmektedir. Yüksek tansiyon, kanın kalbiniz tarafından tüm vücudunuzda pompalanması ve dolaşması sırasında kanınızın damar duvarlarına doğru itme kuvvetine dayanan bir durumdur. Hastalarda kan gücü çok yüksek olduğunda ve bu “hipertansiyon” olarak nitelendirilir. Tüm sağlığınızı tehlikeye atabilir.

Hipertansiyonun Yol Açtığı Riskler

 • Kalp Krizi
 • Kalp Yetmezliği
 • Görme Kaybı
 • Felç
 • Böbrek Hastalığı
 • Böbrek Yetmezliği
 • Cinsel İşlev Bozukluğu

Ayrıca evde yüksek tansiyon teşhisi konmuş kişiler için çok önemli olan tansiyon aleti de alabilirsiniz. Tansiyon değeriniz iki farklı sayı ile rapor edilir.  120/80 mm hg olarak yazıldığında veya “120’ye 80” olarak konuşulduğunda, farklı kan basıncı ölçüm aralıkları ve ne anlama geldikleri şöyle belirlenebilir,

 • Düşük kan basıncı: her iki sayı da 90/60 mm hg’den düşük
 • Normal kan basıncı: 120/80 mm hg veya altında
 • Hipertansiyon aşaması 1: 130/80 ve 139/89 mm hg arasında
 • Hipertansiyon aşaması 2: 140/90 mm hg’nin üzerinde
 • Hipertansif kriz: 180/120 mm hg’nin üzerinde

Hipertansiyonun Sebepleri

Bir kişinin hipertansiyon riskine neden olabilecek veya artırabilecek birçok şey vardır. Bazen yüksek tansiyonun başka bir durumun yan etkisi olabileceğini akılda tutmak da önemlidir. Bu, hipertansiyon tanımlandıktan sonra kapsamlı bir şekilde muayene edilmenizin ve uygun kan tahlili yaptırmanızın kritik olduğu anlamına gelir.

En Yaygın Risk Faktörleri

 • Yaş: 60 yaşın üzerindekiler için, kan damarlarınız ve atardamarlarınız ömür boyu sürecek plak birikimi nedeniyle daha da daralır ve sertleşir.
 • Kilo: Fazla kilolu veya obez olmak, kilonuzun kalbiniz ve kan damarlarınız da başta olmak üzere tüm vücudunuza uyguladığı stres nedeniyle kan basıncı sorunlarına önemli bir katkıda bulunur.
 • Egzersiz eksikliği: Egzersiz kalbinizi sağlıklı tutar! Sıfır egzersiz, zamanla daha zayıf bir kalp, artan vücut ağırlığı ve yükselen kan şekeri seviyelerini belirler.
 • Diyet: Tuz yüklü, ağır işlenmiş gıdalar ve yağlı gıdalar açısından zengin bir diyet, kan basıncınız da dahil olmak üzere sağlığınızın birçok bölümüne kaçınılmaz olarak zarar verecektir. Yeterince potasyum yememek de kan basıncı sorununa katkıda bulunabilir.
 • Alkol ve tütün alışkanlıkları: alkol günlük bazda sigara veya tütün kan basıncı da dahil, bütün vücut üzerinde hasara yol açıyor edecektir.
 • Cinsiyet: Erkekler, kadınlardan daha fazla yüksek tansiyonla mücadele etme eğilimindedir.
 • Önceden var olan sağlık koşulları: kronik böbrek hastalığı, diyabet, kalp hastalığı ve yüksek kolesterol.

Şeker hastalığı ve hipertansiyonu olan kişilerde kalp krizi veya felç geçirme riski daha fazladır.

Şeker hastalığınız varsa, yılda en az bir kez bir sağlık uzmanı tarafından kan basıncınızı kontrol ettirmeniz gerekir. Tansiyonunuz yüksekse (hipertansiyon denir), onu düşürmek için tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Bunun nedeni, kan damarlarınızı zorlaması ve onlara zarar vermesidir. Bu, kanın vücutta dolaşmasını ve kalbiniz gibi ihtiyaç duyduğu tüm hayati bölgelere ulaşmasını zorlaştırabilir. Kalp krizi veya felç geçirme riskiniz daha fazladır. Ayrıca ayaklarınız, gözleriniz ve böbreklerinizle ilgili ciddi sorunlar gibi her türlü diyabet Komplikasyonu geliştirme riskinizi daha da artırır. Tansiyonunuzu yönetmenize yardımcı olmak için yapabileceğiniz çok şey var. Yaşam tarzınızın doğrudan bir etkisi var. Ancak birçok insanın yüksek tansiyonu tedavi etmek ve risk Komplikasyonlarını azaltmak için ilaç alması gerekir. Tansiyon, kalbinizin kanı damarlarınızdan ve vücudunuzun çevresinden itmek için kullandığı basınçtır.

Kan basıncınızı sağlıklı bir aralıkta tutmanız önemlidir. Bu, vücudunuzun daha fazla sağlık Komplikasyonu geliştirme şansınızı azaltır. Diyabetli kişilerde kan basıncı 140/80 mm Hg’nin altında veya böbrek veya göz hastalığınız veya kan damarlarını ve beyne kan akışını etkileyen herhangi bir durumunuz varsa 130/80 mm Hg’nin altında olmalıdır. Herhangi bir yüksek tansiyon Semptomunuz olmasa da tedavi edilmezse sağlığınıza zarar verebilir. Bunun nedeni kalbinize, gözlerinize, böbreklerinize ve diğer organlarınıza uygulanan artan baskıdır.

Daha önce de söylediğimiz gibi, kalp krizi veya felç, vücudunuzun yüksek tansiyonla daha savunmasız hale geldiği durumlardan bazılarıdır. Daha fazla risk altında olduğunuz diğer koşullar şunlardır:

 • Böbrek hastalığı
 • Kalp ve damar hastalığı
 • Kardiyovasküler demans
 • Kalp yetmezliği

Kan basıncınızı daha sağlıklı seviyelere indirerek, bu sağlık sorunlarına yakalanma riskinizi azaltırsınız. Çoğu insan için yüksek tansiyonun tek bir nedeni yoktur. Ancak bazı şeylerin sizi daha fazla risk altına sokabileceğini biliyoruz. Bunlara risk faktörleri denir ve bunlardan biri de şeker hastalığıdır.

Kanınızdaki yüksek şeker seviyeleri ateroskleroz denilen bir şeye yol açabilir. Bu, kan damarlarının içinde onları daraltan bir yağlı madde birikmesidir. Kan damarları ne kadar dar olursa, basınç o kadar artar. Kan damarlarınız ne kadar stres altındaysa, kanı vücudunuzun önemli bölgelerine itmek o kadar zor olur. Bu, ayaklarınızın, gözlerinizin ve kalbinizin ciddi şekilde risk altında olduğu anlamına gelir. Diyetinizde ve yaşam tarzınızda değişiklikler yaparsanız, hipertansiyon geliştirme riskinizi azaltabilirsiniz.

Hipertansiyon ve diyabetin bir arada bulunmalarını haklı çıkaran birkaç patofizyolojik mekanizmayı paylaşır. İnsülin direnci, hiperinsülinemi artmış oksidatif stres ve kronik inflamasyon en çok çalışılan mekanizmalardır. Hiperinsülinemi, insülin direnci tarafından indüklenir ve diyabetik olmayan normotansif hastalarda hipertansiyon gelişimini tahmin eder.  Diyabet ve hipertansiyon sıklıkla birlikte görülür. Etiyoloji ve hastalık mekanizmalarında diyabet ve hipertansiyon arasında önemli bir örtüşme vardır.

Obezite, inflamasyon, oksidatif stres ve insülin direncinin ortak yollar olduğu düşünülmektedir. Bu yolların anlaşılmasındaki son gelişmeler, yeni anlayışlar ve bakış açıları sağlamıştır. Fiziksel aktivite her iki hastalıkta da önemli bir koruyucu rol oynamaktadır. Yaygın nedenlerin ve hastalık mekanizmalarının bilinmesi, bunların önlenmesinde ve tedavisinde daha etkili ve proaktif bir yaklaşıma olanak tanır.