İnsülin pompası, cildin hemen altında bulunan yağ tabakasına (deri altı dokusu) insülin ileten küçük bir cihazdır. İnsülin pompası vücuda bağlı kaldığından, kullanıcının günün herhangi bir saatinde birkaç düğmeye basarak aldığı insülin miktarını değiştirmesine veya günün herhangi bir saatinde daha yüksek veya daha düşük bir insülin günlük insülin dozu, iletimi hızı programlamasına olanak tanır. Bir insülin pompası, tipik olarak 176 ila 300 birim arasında insülin tutan bir insülin rezervuarını tutan ana pompa ünitesinden oluşur. Rezervuar, bir ucunda bir iğne veya kanül bulunan uzun, ince bir boru parçasına bağlanmıştır. Tüp ve uçtaki bit infüzyon seti olarak adlandırılır

İnsülin Pompası Ne Kadar Yaygındır?

Yaklaşık yetişkinlerin% 6 ile tip 1 diyabet, bir insülin pompası kullanılır. Tip 1 diyabetli çocukların yaklaşık %19’u insülin pompası kullanır. İnsülin pompası tedavisi, pompa tedavisi konusunda uzman bir diyabet danışmanının belirli bir hasta için tek uygun tedavi olduğuna kuvvetle inandığında, tip 2 diyabetli kişilere vaka bazında sunulur. Mevcut araştırmalar, insülin pompasına klinik olarak ihtiyaç duyan tip 2 diyabetli kişilerin küçük bir bölümünün olduğunu göstermektedir.

Şeker hastalığı olan kişilerin bildiği gibi, kan şekeri seviyelerini güvenli bir aralıkta tutmak son derece önemlidir. Şeker düşüklükleri kontrolü sadece kendinizi iyi hissetmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda körlük, böbrek yetmezliği ve kalp hastalığı gibi uzun süreli diyabet komplikasyonlarının önlenmesine de yardımcı olur. Tip 1 diyabetli kişiler, vücudun karbonhidratlardan gelen önemli bir enerji kaynağı olan şekeri (glikoz) kullanmasına yardımcı olan bir hormon olan insülin üretmezler. Tip 1 diyabetiniz varsa, insülin tedavisi ile insülin eksikliğini tamamlamanız gerekir.

Diyet, egzersiz ve ilaçlar genellikle glikoz seviyelerini kontrol etmek için işe yarayabilir. Ancak bazı durumlarda bu önlemler yeterli olmaz ve kan şekeri düzeylerini daha iyi kontrol etmek için insülin tedavisine ihtiyaç duyulur.

İnsülin kendi kendine enjeksiyon yoluyla verilebilirken, günde birden fazla insülin enjeksiyonu alan kişiler de bir insülin pompası kullanmayı düşünebilir.

Bir insülin pompası, tüm gün boyunca sürekli olarak kısa etkili insülin verilmesini sağlar. İnsülin pompası, uzun etkili insülin ihtiyacını ikame eder. Bir pompa ayrıca, sürekli bir insülin infüzyonu ile birden fazla günlük enjeksiyon ihtiyacını değiştirir ve ayrıca kan şekeri seviyenizi iyileştirmeye yardımcı olur.

İnsülin Pompası Nasıl Kullanılır?

İnsülin pompaları, sürekli olarak küçük dozlarda kısa etkili insülin (bazal hız) vererek insan pankreasının çalışma şeklini taklit eden yapay pankreas içeren küçük, bilgisayarlı cihazlardır. Cihaz ayrıca yemek yenildiğinde değişken miktarlarda insülin vermek için kullanılır. Bazal insülin oranları genellikle doktorunuzla birlikte pompanızda ayarlanır ve ihtiyaçlarınıza göre pompanızda bir veya birden fazla bazal insülin programlanabilir. Yemek zamanı insülin miktarını doğrudan pompa üzerinde programlayabilirsiniz.  Çoğu pompa, glikoz seviyelerinize ve yediğiniz karbonhidrat miktarına bağlı olarak yemek zamanında ne kadar insüline ihtiyacınız olduğunu belirlemenize yardımcı olmak için yerleşik hesaplayıcıları ile birlikte gelir.

Yaklaşık bir akıllı telefon büyüklüğündeki pompa vücudunuzun dışına takılır ve insülini derinizin altındaki yağ tabakasına yerleştirilmiş ince bir kanüle bağlı bir tüp aracılığıyla verir. Pompa kasası belinizin çevresine takılabilir veya bir kemere veya sutyene, bir cebe veya bir kol bandına takılabilir. İnsülin pompanızı şık bir şekilde taşıyabilmeniz için çeşitli özel yapım aksesuarlar mevcuttur.

Bir insülin pompası kullanmak için kullanım talimatını okumanız gerekir. Size bir pompa rezervuarını nasıl dolduracağınızı, hortumu nasıl dolduracağınızı, bir infüzyon yeri seçeceğinizi, infüzyon setini nasıl değiştireceğinizi, cihazın bağlantısını nasıl keseceğinizi, bazal dozlarını nasıl hesaplayacağınızı ve programlayacağınızı, olası sorunları nasıl gidereceğinizi, pompa arızası durumunda yedek planlar oluşturacağınızı yazılı ve görseller ile anlatır.

Çoğu insülin pompası (bağlı insülin pompaları), pompanın içindeki bir rezervuarda depolanan insülini bir infüzyon seti aracılığıyla vücudunuza göndererek çalışır.

Diğer bir yaygın insülin pompası türü, yama pompalarının doğrudan cilde bağlanması ve bu nedenle insülinin kanüle iletilmesine yardımcı olmak için bir plastik boru hattı gerektirmemesi dışında büyük ölçüde aynı şekilde çalışan bir yama pompasıdır. Gündüz ve gece verilen insülin dozu, ihtiyaçlarınıza göre önceden ayarlanmış orana (yani diyet, egzersiz ve kan şekeri seviyeleri) bağlı olarak değişebilir.

İnsülin pompaları, şeker hastalarına sürekli insülin sağlayan küçük cihazlardır. Kullanıcılar bunları her zaman, örneğin bel bandında giyerler. İnsülin, deri altına, genellikle karın üzerine yerleştirilen ince bir tüp ve çelik veya teflon kanül yoluyla deri altı yağ dokusuna ulaşır. Tüpsüz yama pompaları da vardır. Bunlar doğrudan cilde yapıştırılır.

Cihazlar, günlük yaşamda yaşam kalitesini ve özgürlüğü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Spor yapmak veya bir şeyler yemek de pompa ile sorunsuz bir şekilde mümkündür. Pompa ile iletilen insülin miktarı hassas bir şekilde ayarlanabilir. Bu, değerlerin genellikle daha az dalgalandığı, daha az hipoglisemi oluştuğu ve metabolizmanın genellikle daha iyi ayarlandığı anlamına gelir.
Bazı pompalar sürekli şeker ölçümü için sistemlerle birlikte çalışır ve örneğin hipoglisemi tehdidi varsa alarm verir.

İnsülin Pompası Çeşitleri

Çeşitli insülin pompaları mevcuttur ve diyabet bakım ekibiniz sizin için en iyi pompayı seçmenize yardımcı olabilir. Genel olarak iki tip pompa cihazı vardır:

Geleneksel insülin pompalarında bir insülin haznesi (veya kabı) ve pompalama mekanizması bulunur ve vücuda hortum ve infüzyon seti ile bağlanır. Pompa gövdesi, öğünler için insülin iletimini, belirli bazal hız türlerini programlamanıza veya gerekirse insülin infüzyonunu askıya almanıza olanak tanıyan düğmeler içerir.

İnsülin yama pompaları doğrudan vücuda takılır ve küçük bir kasanın içinde bir hazne, pompalama mekanizması ve infüzyon seti bulunur. Yama pompaları, yamadan yemekler için insülin iletiminin programlanmasına izin veren ayrı bir cihaz tarafından kablosuz olarak kontrol edilir.

Birçok pompa, parmak ucunuzdan bir damla kan kullanarak kan şekeri seviyelerini ölçen kan şekeri ölçüm cihazlarıyla kablosuz olarak bağlanır. Bazı pompalar, cilt altına yerleştirilen ve gün boyu kan şekeri seviyelerini izleyen sürekli glikoz izleme cihazlarıyla kablosuz olarak bağlanır.  Pompalar, tutacakları insülin miktarına, dokunmatik ekrana sahip olup olmamasına veya su geçirmez olup olmamasına göre değişir ve güvenlik özelliklerinin yanı sıra çeşitli gelişmiş özelliklere sahiptir. Güvenlik ve kullanıcı özellikleri, programlanabilir sistem, özelleştirilebilir hatırlatıcılar, kaçırılan dozu veya kaçırılan glikoz ölçümü için uyarılar ve insülinin pompa yoluyla sürekli infüzyonunu önleyen bir tıkanma durumunda alarmları içerebilir. İnsülin pompasını ve sürekli glikoz izleme sensörünü birleştiren entegre sistemlerden biri, glikoz seviyeleri önceden ayarlanmış bir düşük eşik seviyesine ulaştığında insülin iletimini askıya alacak şekilde programlanabilir.

İnsülin Pompası Avantajları ve Dezavantajları

Avantajlar;

  • İnsülin pompası, diyabet hastalarında yaşam kalitesini iyileştirebilir ve daha az hipoglisemi ile kan şekerinin daha stabil kontrolünü sağlayabilir.
  • Yoğun insülin tedavisi için gerekli olan sürekli enjeksiyonlara gerek yoktur. Pompa, giysi altında veya uzaktan kumanda ile göze çarpmayacak şekilde çalıştırılabilir.
  • Pompa günlük yaşamı daha özgürce düzenlemeye yardımcı olur: hastalar neyi, ne zaman, ne sıklıkla ve ne kadar yemek istediklerine karar verebilir, sabahları uyuyabilir ve spontane spor yapabilir.

Dezavantaj;

  • Pompa sürekli olarak vücuda takılmalıdır. Banyo yapmak gibi belirli aktivitelere müdahale etmeleri durumunda yalnızca kısa bir süre için kesilebilir.
  • Kullanıcılar, günlük yaşamlarında terapileriyle bağımsız olarak başa çıkmaya hazır ve yetenekli olmalıdır.
  • İnsülin pompa tedavisi nispeten pahalıdır.
  • Pompayı kullanan kişi, örneğin pompa düzgün çalışmadığı, kanül yerinden çıktığı veya bloke olduğu için artık uzun süre insülin almıyorsa, kanın tehlikeli şekilde aşırı asitlenmesi meydana gelebilir.