Diyabet hastalığı vücudumuzda birçok kötü sonuca yol açmaktadır. Diyabet; damar tıkanıklığı ve damar sertliği gibi istenmeyen sonuçların gelişimini hızlandırır ve kalp rahatsızlıklarına özellikle kalp krizine ve felce yol açabilir. Bundan dolayı şeker hastalarının yememesi gereken yiyecekler vardır. Uzman doktorunuzla birlikte oluşturacağınız şeker hastası diyet listesi, daha sağlıklı bir hayat yaşamanıza ve kan şekerinizi ideal düzeye getirmenize destek olacaktır.

Şeker Hastaları Ne Yememeli Listesi

Şeker hastalarının kaçınmaları gereken en önemli gıdalar; doymuş yağlar, trans yağlar, kolesterol ve tuzdur.
Doymuş yağlar, yüksek oranda yağ içeren süt ürünlerinde, hayvansal proteinlerde, bifteklerde, sosislerde ve salam gibi yiyeceklerde bulunur. İlla ki alınacaksa da belirli orandan fazlası tüketilmemelidir.

Trans yağlar, vücudumuzun ihtiyacı olmayan yağlardan oluşur. Bu yağlar genellikle işlenmiş gıdalarda ya da margarinlerde bulunmaktadır.
Kolesterol ise yüksek yağ oranı içeren süt ürünlerinde, hayvansal proteinlerde, yumurtada, kabuklu deniz ürünlerinde ve bunların yanında hayvan sakatatlarında bulunmaktadır. Bu ürünün de tüketimi mecbur kalınmadıkça olmamalıdır. Yenmesi gereken durumlarda ise doktor tarafından uygun görünen miktar geçilmemelidir.
Tuz da böbreklerde şeker emilmesinde önemli rol oynadığı için, doktor tarafından önerilen miktarı geçmeniz tehlikeli sonuçlar yaratabilmektedir. Bundan dolayı şeker hastalarının tüketmemesi gereken gıdalar ciddi sorunlar oluşturabilmektedir.
Bunların dışında şeker hastaları için tehlikeli olan gıdalar ise; kızartılmış gıdalar, patates cipsleri, şeker ve şeker içeren yiyecekler, dondurmalar, enerji içecekleri, alkol ve şekerli içeceklerdir. Bu gıdaların tüketimi diyabet hastalarına aşırı derecede zarar vermektedir.
Kahve ve çay tüketimlerinde ise şeker kullanımı yerine doktorunuzun önerdiği yapay tatlandırıcı kullanmalısınız.
Her ne kadar doğal olsa da bal, reçel, pekmez gibi tatlı gıdalardan da uzak durulması gerekmektedir. Margarin ve tereyağı da diyabet hastaları tarafından tüketilmemelidir.

Şeker Hastalarının Yemesi Gereken Baklagiller

Şeker hastalığına sahip kişilere önerilen diyet listelerinde genel olarak sağlıklı karbonhidratlar da vardır. Şeker hastaları hangi baklagilleri yemeli diye soracak olursanız; fasulye, nohut, mercimek ve bezelye gibi lifli ve sağlıklı karbonhidratlar sınıfına giren kuru baklagilleri tercih etmelisiniz.

Şeker Hastaları İçin Altın Değerinde İpuçları

Diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken oldukça fazla kural vardır. Bu kurallar sayesinde kan şekeri azalır ve daha sağlıklı bir hayat yaşanır. Özellikle sigara ve alkol şeker hastalarının asla yememesi gerekenler arasındadır. Bunun dışında en çok sorulan sorulardan birisi de şeker hastaları hangi bisküvileri yemeli sorusudur. Bu sorunun cevabı tabii ki beyaz undan yapılmamış ve çok fazla şeker içermeyen, bol lifli bisküviler yenilebilir olacaktır. Bunlar dışında kalan klasik bisküvilerden uzak durulması gerekmektedir.

Şeker hastalığı diyeti listelerinde hastaların görmek istedikleri gıdalardan en önemlisi de çorbadır. Çoğu kişinin aklında çorba tüketip tüketemeyeceği yer almaktadır. Şeker hastaları hangi çorbaları yemeli diye soracak olursanız, bol lifli ve sebzeli, az yağlı ve tuzsuz çorbalar sizin için ideal olacaktır. Bu sayede hem doğal beslenmenize devam edebilir hem de diyet yaparken sevdiğiniz gıdalardan uzak durmamış olursunuz.

• Vücudunuza daha fazla lif almaya çalışın. Basit karbonhidratla yapılan gıdaları tercih edin.
• Nişasta oranı yüksek olan sebzelerden uzak durun.
• Düşük kaloriye sahip, az şekerli meyveler tüketin.
• Az işlenmiş olan tahıllı yiyecekler alın.
• Yulaflı yiyecekler alabilirsiniz. Kahvaltıda da tüketerek tokluk hissini arttırabilirsiniz. Ayrıca yulaf kilo vermenize de yardımcı olacaktır.
• Mecbur kalmadıkça tatlı yemekten çok uzak durun.
• Yağ, tuz ve şekeri hiç kullanmamaya özen gösterin. Doktorunuzun verdiği dozajı kesinlikle geçmeyin.
• Sağlıklı yağlar ve sağlıklı etler tercih edin. İşlenmemiş olmalarına özen gösterin.
• Kansızlık gibi sorunlarla karşı karşıya kalmamak için dikkat edin, demir içeren gıdalar almaya çalışın.

Şeker hastalarının yapması gerekenlerin en başında spor ya da egzersiz gelmektedir. Yaşınız kaç olursa olsun, daha sağlıklı ve düzenli bir hayat yaşamak istiyorsanız, kan şekerinizi dengelemek istiyorsanız spor yapmak zorundasınız. Şeker hastalarının dikkat etmesi gereken, kişinin özel durumuna bağlı daha birçok seçenek vardır. Bunları daha iyi öğrenebilmek için İstanbul en iyi şeker polikliniği randevu alıp, doktorunuzla şeker hastalığı nasıl geçer, şeker hastaları neler yemeli, şeker hastaları nelerden uzak durmalı, gibi sorulara en uygun yanıtları alabilirsiniz.