Şeker hastalığına maruz durumda bulunan hastalar bu rahatsızlık konusunda genellikle ümitsizdirler. Şeker hastalığı, metabolik cerrahi yapılmaz ise süregelecek ve devamlılığını koruyacak bir rahatsızlıktır ve bu durum hastaları umutsuzluğa sevk eder, ancak bilindiğinin aksine şeker hastalığı ameliyatı ile hastalıktan tamamen kurtulmak mümkündür. Bu konu ile ilgili olarak en çok merak edilenlere sizler için cevap verdik.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Kesin Çözüm Mü?

Şeker hastalığı için uygulanan ameliyatlar, hastaların %89 oranında tamamı ile iyileşmesi ile sonuçlanmıştır. İlaç tedavileri maalesef sorunu kökten çözmeye yetmemektedir, bu nedenle yapılan cerrahi müdahalelerde, hormonal bazı değişiklikler sağlanarak tedavi kısa süre içerisinde etkisini göstermektedir.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Vücudunuzda açılan küçük delikler ile gerçekleştirilen bu ameliyat, operasyonel anlamda 4.5 saat civarında sürmektedir. Bahsedilen süreç yalnızca operasyon süreci olmakla beraber, hastanın ameliyat öncesi hazırlık süreci ve ameliyattan sonraki bekleme süreçleri ile beraber ortalama ameliyatın toplam süresi 6 saati bulabilmektedir.

Şeker Hastalığı Ameliyatının Hayati Riski Var Mı?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi şeker ameliyatında da pek çok hasta için çok minimal olsa da bir risk unsuru mevcuttur. Risk unsurunu belirleyen temel konular, hastanın mevcut farklı rahatsızlıkları, kalbinin ameliyata dayanamayacak düzeyde olması, narkoz etkisini bünyesinin kaldıramaması olarak gözümüze çarpmaktadır.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Sonrası Süreç

Şeker ameliyatından sonraki süreçte yine hastalar tarafından çok merak edilen bir husustur. Şeker ameliyatından çıktıktan sonra yapılan cerrahi müdahalelere bağlı olarak bazı hastaların, bazı mineral ve vitaminleri ömür boyu takviye olarak kullanmaları gerekebilmektedir. Bu yaşanabilecek olumsuz durum olarak karşımıza çıkar. Olumlu tarafından bakarsanız çok kısa süreler içerisinde hormonal değişim etkisini gösterir. Kanınızdaki şeker oranının dengelenmesi ve açlık hissinize sebep olan mide içi bölgenin alınır. Bu sayede sağlıklı bir kiloya ulaşmanız kolaylıkla mümkün olmaktadır.

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Operasyon çerçevesinde hastanın durumuna bağlı olarak genellikle ilk aşamada mide içerisindeki açlık hormonu salgılayan bölge alınır. Mide operasyonu sonrası ince bağırsağın başlangıç ve bitiş noktalarından 250 cm’lik kesitler yer değiştirilir.