Tip 2 diyabet, vücudunuzun glikoz (şeker) kullanma şeklini bozmasıyla bilinen bir hastalıktır. Aynı zamanda vücudunuzun yağ da başta olmak üzere diğer enerji biçimlerini depolama ve işleme biçiminde başka sorunlara da neden olur.

Vücudunuzdaki tüm hücrelerin normal çalışması için glikoza ihtiyacı vardır. Glikoz, insülin adı verilen bir hormon yardımıyla hücrelere girer. Tip 2 diyabette vücut, normal ve hatta yüksek insülin seviyelerine yanıt vermeyi durdurur. Ve zamanla pankreas (karın içindeki bir organ) vücudun ihtiyacına ayak uyduracak kadar insülin üretmez. Fazla kilolu olmak, özellikle karaciğerde ve karında depolanan fazla yağın olması, vücudun insülin talebini artırır. Bu, kanda glikoz birikmesine neden olur ve bu da tedavi edilmezse sorunlara yol açabilir.

Tip 2 diyabetli bireyler, hedef kan şekeri düzeylerini korumak ve eşit derecede önemli olarak diyabetle birlikte gelen diğer koşulları yönetmek için düzenli izleme ve sürekli diyabet tedavisi gerektirir. Tedavi, yaşam tarzını düzenlemelerini, kişisel bakım önlemlerini ve ilaçları (insülin içerebilir veya içermeyebilir); bir araya getirildiğinde, bu yaklaşımlar komplikasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Diyabeti yönetmeyi öğrenmek, yaşam boyu devam eden bir süreçtir.

İnsülinin Tip 2 Diyabet Tedavisinde Yeri

Tip 2 diyabetli kişiler her zaman insülini hemen almak zorunda değildir; tip 1 diyabetli bireylerde insülin daha sık görülür. Bir kişinin tip 2 diyabeti ne kadar uzun olursa, insüline ihtiyaç duyma olasılığı o kadar artar. Tip 1 diyabette olduğu gibi, insülin de kan şekeri seviyenizi kontrol etmenin bir yoludur. Diyabet tip 2’de ise diyet değişiklikleri, artan fiziksel aktivite ve bazı ağızdan alınan ilaçlar genellikle kan şekerinizi normal seviyeye getirmek için yeterlidir. Tip 2 diyabetli kişiler, yemek planı, kilo verme, egzersiz ve antidiyabetik ilaçları hedeflenen kan şekeri (şeker) seviyelerine ulaşmadığında insülin ihtiyacı duyabilir. Diyabet ilerleyici bir hastalıktır. Vücut, pankreas tarafından azalan insülin üretimini telafi etmek için insülin enjeksiyonlarına ihtiyaç duyabilir. Bu nedenle insülin tedavisine başlamak asla başarısızlık olarak görülmemelidir. İnsülin tedavisine başlamak asla başarısızlık olarak görülmemelidir. İnsülin tedavisi, bir antidiyabetik ilaca eklenebilir veya tamamen ikame edilebilir. Tedaviden bağımsız olarak, yaşam tarzı alışkanlıkları (diyet, egzersiz, stres yönetimi) diyabeti yönetmek için çok önemlidir.

 Tip 2 Diyabetli Kişilerin İnsülin Kullanmak İstemesinin Nedenleri

  • Kan şekeri seviyenizi hızlı bir şekilde daha sağlıklı bir aralığa indirebilir.  Tip 2 diyabet teşhisi konduğunuzda kan şekeri seviyeniz aşırı yüksekse, doktor kan şekeri seviyenizi düşürmek için diyet ve egzersizden çok daha hızlı bir şekilde insülin kullanmanızı isteyebilir.
  • İnsülin vücudunuza bir soluklanma sağlayacaktır; o (ve özellikle insülin üreten beta hücreleri) kan şekeri seviyenizi düşürmeye çalışmak için fazla mesai yapıyor.
  • Bu senaryoda, ne yediğinizi ve egzersiz yaptığınızı da izleyeceksiniz, ancak kan şekerinizi daha iyi kontrol altında tutmak, bu yaşam tarzı değişikliklerine uyum sağlamayı kolaylaştırabilir.
  • Bazı ilaçlardan daha az yan etkisi vardır:  İnsülin, vücudumuzun ürettiği bir hormonun sentetik bir Versiyonudur. Bu nedenle, vücudunuzla ilaçlardan daha doğal bir şekilde etkileşir ve daha az yan etkiye yol açar. Tek yan etkisi hipoglisemidir.
  • Daha ucuz olabilir.  Her ekonomik seviyeden insana hitap etmeye çalışan bir dizi seçenek olmasına rağmen, diyabet ilaçları pahalı olabilir. Bununla birlikte, özellikle doktor birden fazla ilaç almanızı isterse, insülin genellikle ilaçlardan (aylık olarak) daha ucuzdur.

İnsülin Çeşitleri

Alabileceğiniz birkaç çeşit insülin vardır. Her tür farklı bir amaca hizmet eder ve aşağıdakilerin bir Kombinasyonunu almanız gerekebilir:

Hızlı Etkili

Bu tip insülin 15 dakika veya daha kısa sürede etkisini gösterir ve yemekten önce alırsınız. Tip 2 diyabet belirtileri olmayan bir kişide vücut, yemek yerken doğru miktarda insülin salgılar; Yiyeceklerdeki karbonhidratları işlemelerine ve kullanmalarına yardımcı olması gereken insülindir.

Düzenli veya Kısa Etkili

Düzenli (kısa etkili olarak da adlandırılır) insülin 30 dakika içinde etkisini gösterir. Ayrıca yemekten önce alınır, ancak etkisi hızlı etkili insülinden daha uzun sürer. .

Orta Etkili

Bu tip insülin 10-16 saat sürer. Genellikle günde iki kez alınır ve bazal salgıyı taklit etmek için kullanılır. Bazal salgı, her zaman kanınızda olması gereken az miktarda insülindir.

Uzun Etkili

Orta etkili insüline benzer şekilde, uzun etkili insülin bazal SEKRESYONU çoğaltır. Uzun etkili insülin 20-24 saat sürer, bu nedenle günde sadece bir kez almanız yeterlidir; günde iki kez orta etkili insülin almanız gerekir.

Önceden Karıştırılmış

Önceden karıştırılmış bir insülin, diğer iki tür insülini birleştirir; örneğin, hızlı etkili ve orta etkili insülin karışımdır.

Neden ve Ne Kadar İnsülin Almalısınız?

İlk kez insülin kullandığınızda doktorunuz sizin için doğru dozu hesaplayacak ve en iyi insülin planını bulmak için sizinle birlikte çalışacaktır. Kilonuzu, yaşınızı, diyetinizi, genel sağlığınızı ve tedavi hedeflerinizi dikkate alacaktır. Kulağa belirsiz gelse de, en iyi insülin dozunu bulmak bir deneme yanılma meselesidir.

İnsülin dağıtımı olarak adlandırılan birçok seçeneğiniz var. İnsülin iletimi için başka bir seçenek de bir insülin pompasıdır. Bu tıpkı pankreasın yaptığı gibi vücudunuza insülin veren bir cihazdır ve bunu sürekli olarak yapar. Pompa dışarıdan giyilir, ancak derinin altına insülin gönderen bir tüp ve iğne vardır. Bir insülin pompası, nasıl kullanılacağını öğrenmek için daha fazla eğitim gerektirir. Genellikle uzun süre tip 2 diyabet geçirdikten sonra, ağızdan alınan ilaçlar eskisi kadar iyi çalışmayabilir. Bu olursa, insülin kan şekeri (kan şekeri) seviyelerini kontrol altında tutmanın bir yoludur. Sağlıklı beslenme, artan fiziksel aktivite ve ilaçlarla birlikte insülin, kan şekeri seviyenizi kontrol edebilir ve sağlıklı bir aralıkta tutabilir.

Tip 2 Diyabetin Yolculuğu

Tip 2 diyabet zamanla ilerleyebilir, bu da kişinin vücudunun glikoz seviyelerini düzenlemesinin zorlaştığı anlamına gelir. Vücudun birçok hücresi insüline karşı daha az duyarlı hale gelir (artan insülin direnci denir) ve pankreastaki insülin üreten spesifik hücreler insülini daha az üretir (beta hücre yetmezliği olarak adlandırılır). Bu mutlaka bir kişinin diyabet tedavisi ile ilgili değildir ve muhtemelen önlenmesi mümkün değildir.

Birçok insan için, düşük kalorili diyet ve artan fiziksel aktivite gibi yaşam tarzı faktörlerini ayarlamak, kan şekeri seviyelerini sabit ve hedef bir aralıkta tutmanın anahtarıdır. 10 ila 20 yıl sonra, her insanın tip 2 diyabetle yolculuğu farklıdır. Ancak buna rağmen tip 2 diyabetli birçok kişi insülin tedavisine başlayacaktır. Bu, yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlar glikoz seviyenizi hedef aralığınızda tutmadığında olur.

Tip 2 Diyabetin Sonuçları

Tip 2 diyabet, metabolik komplikasyonlar, görme bozuklukları, nöropati, böbrek hastalığı, periferik vasküler hastalık, ülserasyonlar ve ampütasyonlar, kalp hastalığı, felç, sindirim hastalıkları, enfeksiyon, oral komplikasyonlar ve depresyon şeklinde önemli morbidite üretir veya katkıda bulunur. İlişkili ölüm oranı yıllık %5,5 olarak tahmin edilmiştir. Ayrıca, hastalık yaşam beklentisini 5-10 yıl azaltır.

Hemen insülin kullanmanız gerekmeyebilir, ancak tip 2 diyabetli birçok kişinin bir noktada tedavi olarak insülin kullanması gerekir.  Bazı insanlar ilk teşhis edildiklerinde çok yüksek kan şekeri seviyelerine sahiptir. İnsülin, kan şekeri seviyenizi hızla düşürmeye yardımcı olmak için kısa süreli bir tedavi olarak kullanılabilir. Bazı kişilerin hamilelik sırasında, ciddi bir hastalık veya ameliyattan sonra olduğu gibi belirli bir nedenden dolayı insülin alması gerekebilir. Ancak, diğer ilaçlar kan şekeri seviyenizi düzenlemenize yardımcı olmadıysa veya sizin için uygun değilse, tedavi olarak insüline başlamanız da gerekebilir.  İnsülin almaya başladığınızda kilo almaya başladığınızı fark edebilirsiniz.