Tip 2 diyabet, diyabet en yaygın biçimi, vücut hücrelerinin insülin hormonu giderek duyarsız hale gelmektedir. Bunun, kan dolaşımından üzüm şekerinin (glikoz) şekerin enerji üretmek için kullanıldığı hücrelere emilimini arttırması gerekiyor. Hücrelerin artan duyarsızlığı sonucu kan şekeri seviyesi yükselir. Bu diyabet formu için ana risk faktörleri genetik yatkınlık, obezite ve egzersiz eksikliğidir. Çoğunlukla yaşlı insanlar etkilenir, ancak giderek gençler de etkilenir. Tip 1 diyabetin aksine, tip 2 diyabet genellikle daha az tipik Semptomlar gösterir ve bu nedenle genellikle ancak geç keşfedilir.

Genellikle yorgunluk, halsizlik ve düşük performans gibi Spesifik olmayan Semptomlar ortaya çıkar. Sık idrara çıkma isteği ve artan su içme hissi de diyabet belirtileri olabilir: Belirli bir kan şekeri Konsantrasyonunun üzerinde, fazla glikoz idrarla atılır (böbrek eşiği olarak adlandırılır). Şekerli idrar normalden daha fazla su çeker, bu nedenle etkilenenler artık eskisinden çok daha sık idrara çıkmak zorunda kalırlar. Vücut, güçlü bir susuzluk hissi yaratarak sıvı kaybını telafi eder.

Tip 2 Diyabetin Belirtileri

 • Kaşıntı
 • Sürekli açlık hissi
 • Kilo değişiklikleri
 • Depresif ruh hali
 • Tekrarlayan idrar yolu Enfeksiyonları
 • Geç iyileşen yaralar

Tip 2 diyabeti mümkün olduğunca erken tespit etmek için düzenli olarak önleyici tıbbi kontrollere katılmanız ve kan şekeri seviyenizi kontrol etmeniz önemlidir. Bu, özellikle diyabet riskiniz yüksekse geçerlidir. Doktor kanı inceler, kan basıncını ölçer ve boy ve vücut ağırlığını kontrol eder. Şeker hastalığı yıllarca fark edilmezse kalp-damar hastalıkları, böbrek ve gözlerde hasar, ayak ve bacaklarda tehlikeli dolaşım bozuklukları gelişebilir. Ancak şeker hastalığının tanısı veya başlangıç ​​evreleri zamanında tespit edilip buna göre tedavi edilirse hastalık ve ikincil hastalıklarının önüne geçilebilir.

 Tip 2 Diyabet Teşhisi

 • Açlık kan şekeri
 • Herhangi bir zamanda ölçülen kan şekeri
 • Oral glikoz tolerans testi
 • Uzun süreli kan şekeri

Açlık kan şekeri

Değer, sabah kahvaltıdan önce, yani aç karnına belirlenir. Kan alımından en az dört saat önce hiçbir şey yememeli ve ayrıca kalori içeren içecekler, kahve, siyah çay ve sigaradan uzak durmalısınız. Açlık kan şekeri veya açlık şekeri, kan plazmasındaki değerin en az 126 mg/dl veya 7,0 olması diyabetin varlığını kanıtlar. 110 ile 125 mg/dl arasındaki değerler sınırda kabul edilir. Daha sonra diyabet öncesi bir aşama olabilir (bozulmuş glikoz toleransı). Daha ileri testler için genellikle bir oral glukoz tolerans testi (şeker yükleme testi) yapılır.

Oral glikoz tolerans testi

Bu muayene, özellikle yemek yedikten sonra kan şekerinin sadece geçici olarak yükseldiği diyabetin erken evrelerini tespit etmek için kullanılır. Muayeneden üç gün önce yeterli karbonhidrat içeren normal bir diyet yapmalı ve sigaradan uzak durmalısınız. Test sabah aç karnına yapılır, yani 10 saat öncesinden hiçbir şey yememelisiniz. Test için 75 g şekerli bir sıvı içebilirsiniz.  İki saat sonra en az 200 mg/dl veya 11,1 ise diyabet vardır.

Herhangi bir zamanında kan şeker

Diyabet varlığında ara sıra kan şekeri en az 200 mg/dl veya 11,1 mmol/l’dir.

Uzun süreli kan şekeri

Şeker kalıntılarına bağlı kırmızı kan hücrelerinin (hemoglobin) pigmentidir. Bu değer, son altı ila sekiz hafta içinde kan şekeri Konsantrasyonunun ne kadar yüksek olduğunu gösterir ve bu nedenle uzun süreli kan şekeri veya kan şekeri belleği olarak da bilinir.

Tip 2 Diyabetin Belirtileri

Diyabete yatkınlık kalıtsal olmakla birlikte bazı faktörler hastalık riskini önemli ölçüde artırmaktadır. Bunları; yetersiz beslenme, egzersiz eksikliği, obezite, sigara ve çeşitli stres şeklinde sıralayabiliriz. Tip 2 diyabetin ve ilişkili metabolik süreçlerin derinlemesine anlaşılması, bu nedenle, daha sonraki seyri aktif olarak etkileyebilmek için yararlıdır.

Tip 2 diyabetin seyri sindirim süreci, karbonhidratlar vardır bozuldu onların glikoz içine bileşenleri ve bağırsak mukoza yoluyla kana salınan. Artan kan şekeri seviyelerine yanıt olarak, pankreas insülin hormonunu üretir. Bu, glikozun bir enerji tedarikçisi olarak ihtiyaç duyulduğu vücudun hücrelerine girmesini sağlar.

İnsülin direnci durumunda, hücre yüzeyindeki insülin bağlanma bölgelerinin sayısı azalır: mevcut insülin miktarı artık glikozun hücrelere girmesine izin vermek için yeterli değildir. Kandaki şeker seviyesi yükselir ve göreceli bir insülin eksikliği vardır.

Sonuç olarak, pankreas giderek daha fazla miktarda insülin üretir. Ta ki insülin üreten hücrelerin işlevi nihayet azalana ve insülin üretimi hastalığın seyri sırasında daha sonra başarısız olana kadar sürer. Bu mutlak insülin eksikliği olarak adlandırılır. Bu durumda hormonun düzenli olarak dışarıdan sağlanması ve insülin tedavisi gerekir.

Hissedilen aseton kokusunun dışında, bu semptomlar prensipte hem tip 1 diyabet hem de tip 2 diyabette ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, daha uzun bir sürede geliştiğinden ve metabolizma yavaş yavaş rotadan çıktığı için, tip 2 diyabette genellikle daha belirsiz bir durum haline gelir.

Tip 2 diyabet tedavisi için temel tedavi ile ilaç tedavisi arasında bir ayrım yapılır. Temel terapi, hastaların kendi başlarına yapabilecekleri her şeyle ilgilidir:

 • Sağlıklı beslenme
 • Daha fazla egzersiz programları
 • Fazla kiloluyken kilo kaybı
 • Sigara içmeyi bırakmak
 • Stresle daha iyi başa çıkmak
 • İyileştirilmiş yaşam tarzı

Tip 2 diyabetin erken evrelerinde şeker seviyelerini düşürmek ancak tutarlı temel tedavi ile mümkündür. Ancak bu yeterince başarılı olmadığında diyabet ilaç veya insülin ile tedavi edilir.

Sadece aşağıda belirtilenler gibi akut semptomlar tip 2 diyabeti olduğunun birkaç belirtisidir.

Güçlü Bir Susuzluk Hissi ve Sık İdrara Çıkma

Her ikisi de birbirine çok bağlıdır. Güçlü bir ağız kuruluğu susuzluk hissine neden olur. Ve bu da sık idrara çıkmaya neden olur. Kan şekeri seviyesi yüksekse, gıda yoluyla alınan şeker artık hücrelere taşınmamakta, böbrekler ve idrar yoluyla atılmaktadır. Bu nedenle şeker hastaları sıklıkla tuvalete gitmek zorunda kalırlar, özellikle geceleri can sıkıcı boyutlara ulaşır. Hastalar daha sık su içerek su kaybını telafi etmeye çalışırlar. Sık idrara çıkma, tip 2 diyabetin ana Semptomlarından biridir.

Yorgunluk, Performans Düşüklüğü ve Konsantrasyon Bozuklukları

Enerji sağlayıcı glikoz kanda bulunmasına rağmen hücrelere taşınmaz, idrarla atılır. Glikozun büyük bir kısmı beyne yönelik olduğundan ve normal beyin işlevini desteklediğinden, bir eksiklik kalıcı yorgunluğa, yorgunluğa ve Konsantrasyon güçlüğüne neden olabilir.

Zayıflamış Bağışıklık Sistemi ve Sık Enfeksiyonlara Yatkınlık

Vücut artık glikozu yeterince sağlayamadığından, aslında hücrelere yönelik bu enerji kaynağı işlenmeden kalır. Ve daha sonra idrarla atılır. Bağışıklık sistemi de bundan muzdariptir.

Kuru Cilt ve Kaşıntı

Artan idrar atılımı ve vücuttaki su dengesinin bozulması nedeniyle tip 2 diyabet de kuru cilde yol açabilir.

Diğer tip 2 diyabet Semptomları arasında kilo kaybı, görme bozukluğu ve zayıf yara iyileşmesi bulunur.

Günün şekline bağlı olarak, yukarıda belirtilen Semptomlar ortaya çıkabilir. Ve mutlaka bir tip 2 diyabet hastalığını göstermez. Bu kısıtlamaları daha uzun bir süre boyunca gözlemlerseniz, bir doktorla görüşmeniz çok tavsiye edilir. Metabolik bozukluğunuz olup olmadığını öğrenmek için çeşitli testler kullanabilirler.

Tip 2 diyabet hastalığı tanınmazsa, uzun süreli ve onarılamaz hasarlar ortaya çıkabilir. Örneğin, kalıcı olarak yükselen kan şekeri seviyesi sinir hasarına yol açabilir. Bu da motor düzeyde sorunlara neden olabilir veya ağrı hissini azaltabilir. Ayrıca kalp, cilt, böbrekler, gözler ve beyin de uzun süreli hasardan etkilenebilir.