Endoskopi Nasıl Yapılır?

Ağızdan başlayarak yemek borusuna, oradan mideye ve 12 parmak bağırsağa inilmesine ve incelenmesine endoskopi işlemi denilmektedir. Uygun koşullarda yapılırsa hasta acı hissetmez çünkü endoskopi işlemi sırasında hastaya sedasyon işlemi uygulanır. Bu işlem anestezi gibidir fakat bilinç açıktır. Endoskopi işlemi ile mide ayrıntılı bir şekilde incelenir ve gerekiyorsa biyopsiler alınır. Endoskopi nasıl yapılır merak ediyorsanız yazımıza devam etmenizi öneririz. Endoskopi her yaş grubuna uygun bir işlemdir.

Endoskopi Niçin Yapılır?

Kişinin midesinde sorunlar varsa ve bunlar medikal çözümlerle sonuçlanamıyorsa, hastanın durumu kötüye gidiyorsa uzman doktor tarafından endoskopi yapılır. Endoskopi bir tedavi yöntemi değildir, tarama yöntemidir. Parmak kadar kalınlığı olan, yaklaşık bir metre uzunluğunda olan ve ucunda kamera olan adına endoskop denilen bir cihaz yardımıyla endoskopi işlemi yapılır. Ucundaki ışık ve kamera yardımıyla, esnek yapısı sayesinde vücutta kesilme işlemi yapılmadan içi boş olan doku ve organları inceleme şansı elde edilmektedir.
Gelişen teknoloji ile birlikte endoskopi cihazları da ilerlemiştir ve görüntüleme işlemlerinin kolaylaşması için daha ince ve estetik bir yapıda üretilmektedir. Bu ilerleme sayesinde hasta endoskopi işlemi sırasında kesinlikle acı ya da rahatsızlık hissetmeden rahat bir şekilde tedavi olabilmektedir.

Endoskopi Çeşitleri Nelerdir?

Endoskopi vücutta sadece mideye yapılmamaktadır ve bu sebepten dolayı yapılış şekline ve işlem yapılan bölgeye göre çeşitlenmektedir.
Üst Gastrointestinal Sistem Endoskopisi mide, onikiparmak bağırsağı ve yemek borusunun incelenmesi için kullanılan yönteme verilen addır. Buna boğazdan endoskopi de denilmektedir. Boğazdan endoskopi nasıl yapılır merak ediyorsanız, bu işlemi yapmak için endoskop cihazı ağızdan girer ve gözlem yapılmak istenen bölgeye ilerletilir. Ucunda bulunan kamera yardımı ile görüntüleme işlemi başarıyla sağlanır. Gerekiyorsa biyopsi alınabilmektedir.

Alt Gastrointestinal Sistem Endoskopisi yani bir diğer adıyla Kolonoskopi, makattan girilerek kalın bağırsağın ve ince bağırsağın incelenmesi işlemine verilen addır. Buna basur endoskopi ya da makattan endoskopi de denilmektedir. Basur endoskopi nasıl yapılır ya da kolonoskopi nasıl yapılır merak ediyorsanız, işleme başlamadan önce bağırsaklar ilaçlarla ya da bağırsak yıkamasıyla temizlenir ve boşaltılır. Anestezi ile birlikte hasta rahatlatılır. Endoskopi yapılacak hasta yan yatırılır ve dizlerini karnına kadar çeker. Uygun durum sağlandığı takdirde cihaz makattan sokulur ve görüntüleme işlemi başlar. Bu işleme bağırsak endoskopisi de denilmektedir.

Endoskopi nasıl yapılır sorusunu merak edenler için açıkladıktan sonra endoskopi kaç dakika sürer sorusuna cevap vereceğiz. Endoskopi işlemi hastaya göre değişmekle beraber genel olarak 15 dakika ile 30 dakika arasında sürmektedir.

Çift Balon Endoskopi Nasıl Yapılır?

Çift balonlu endoskopi cihazı iç içe geçen ve uçlarında iki adet balonlarla bağırsak duvarına tutunarak ilerleyen ve görüntüleme işlemi yaptıran bir cihazdır. Bu işlemle ince bağırsak incelemesi yapılmaktadır.

Burun Endoskopisi

Normal muayenede burunun görülemeyen kısımlarına bakılmasının gerekli olduğu durumlarda endoskoplar ile inceleme yapılabilir. Anestezili burun endoskopisi sayesinde hasta acı hissetmez ve işlem rahatlıkla yapılır.

Çocuklarda Endeskopi İşlemi

Çocuklarda ve bebeklerde endoskopi işlemi çeşitli belirtilerden sonra yapılmaktadır. Karın ağrısı, büyüme problemleri, kusma, mide bulantılar ya da kanamalar gibi problemler varsa bu sorunların tespiti için işlem yapılmaktadır. Bazı durumlarda çocukların ufak cisimler yutması halinde de bu işlem yapılabilmektedir. Çocuklarda endoskopi işlemi nasıl olur? ya da Bebek endoskopisi nasıl olur? Merak ediyorsanız; hafif bir anestezi ile çocuk rahatlatılır ve ardından uyumaya geçer. Ortalama yarım saat sürmektedir genel olarak ancak farklı durumlarda doktor bu süreyi uzatabilmektedir. Endoskopi işleminden sonra hafif yiyecekler tüketilmesi gerekmektedir, daha sonra iyi hissetmeye başladığında normal gıdaları tüketmeye devam edebilir. Bebekler ise anne sütü tüketebilirler. Bunun yanı sıra ek gıda kullanmalarında da sakınca yoktur.
Genel olarak çocuklar ve bebekler işlemlerden sonra evlerine gidebilmektedirler. Normal hayatlarına devam etmelerinde bir sakınca yoktur. Beklenmeyen durumlarla karşı karşıya kalındığında ise hemen doktor ile iletişime geçilmelidir.

Endoskopi Hangi Hastalıklarda Yapılır?

Endoskopi işlemi için hasta olunmasına gerek yoktur. Erken teşhis için de yapılması doktorlar tarafından önerilmektedir. Bunların dışında; vücutta inatçı karın ağrısı varsa, yemek borusunda ağrılar ya da yutkunma problemleri varsa, uzun süre geçmeyen mide bulantıları yaşanıyorsa, ani kilo kayıpları oluyorsa, uzun süreli ishal ya da kabızlık varsa teşhis amaçlı endoskopi işlemleri yapılmalıdır.

Endoskopi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Endoskopi işlemi yapılacak olan hasta en az 8 saat aç kalması gerekmektedir. Kullanmış olduğu ilaçları doktoruna bildirmelidir. Endoskopi işlemi acıtır mı? Endoskopi işleminde ağrı hissedilir mi? En çok duyulan sorulardandır. Endoskopi işlemi sırasında hasta hafif uyutulduğu için hiçbir hissetmez. İşlem sonrasında da ağrı oluşmamaktadır. Endoskopi işlemi güvenlidir.

Endoskopi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Endoskopi işleminden sonra uzun süreli açlığınızı bastırmak için bulduğunuz her şeyi yememelisiniz. Endoskopi den sonra neler yenilir diye merak ediyorsanız; ilk 5 ve 6 saat içinde midenizi rahatsız edecek, yakacak ya da ekşitecek ağır yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bir anda çok fazla tüketim yapmamalısınız, azar azar yemelisiniz ve daha çok sıvı yiyecekler tüketmelisiniz. Katı gıdalar hassas sindirim sisteminize zarar verebileceği için endoskopi sonrası beslenme için önerilen şey püre halinde tüketim yapmanızdır. Aşırı soğuk ya da çok sıcak içeceklerden uzak durun. Asitli içeceklerin yanı sıra çay ve kahve de içmemelisiniz. Çok yağlı ve şekerli gıdalar da sizi rahatsız edebilir.

Endoskopi İşlemi İçin Hangi Doktora Gidilmelidir?

Endoskopi işlemi için alanında uzman en iyi endoskopi yapan doktorlar, en iyi endoskopi yapılan poliklinikler tercih edilmelidir. Deneyim sahibi doktorlar tarafından işlemler yapılırsa istenmeyen sonuçların ortaya çıkması engellenmiş olacaktır.